Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

 KOOPERATİF HABERLER

  

 

2012 Yılı Mali Genel Kurulumuz Yapıldı

Söğüt Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinin Mali Kongresi 23 Ocak 2013 günü Kooperatif Toplantı Salonunda düzenlendi. Kongrede konuşan TESKOMB Başkan Vekili Bahri Şarlı, esnafın 10 yıllar öncesine göre kredi kullanımının 560 kat arttığını, 2012 sonunda Türkiye genelinde esnafların toplam 6 milyar 730 milyon lira kredi kullandığını belirtti.

Kongreye Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkan Vekili, Marmara Bölge Birlik Başkanı, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Bahri Şarlı, Marmara Bölge Birlik Başkan Yardımcısı Murat Özkarayurt,  Marmara Bölge Müdürü Aziz Ereselli, bazı oda ve kooperatif başkanları ile kooperatif üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Divan heyetinin seçilmesiyle başlayan kongrede, Sögüt  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin 2012 yılı çalışma raporunu , Denetim Kurulu raporu ve 2012 bilanço gelir ve giderleri okundu.Okunan raporların ardından yönetim , ve Denetim kurulları oy birliği ile ibra edildi.

2012 yılı Çalışma, Denetleme Kurulu ve Hesap Raporlarının okunup kooperatif üyeleri tarafından ibra edilmelerinin ardından üyelere teşekkür eden Söğüt Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesude TUNCA  ise, "Gerek Yönetim Kurulu gerek denetleme kurulunun raporlarını dinlediniz. Akladınız, yani bizleri beraat ettiniz. Yönetim Kurulum adına teşekkürlerimizi arz ediyorum. Nice yıllarda, bu şekildeki hizmetlerin devamını temenni ediyorum" diye konuştu.

Türkiye'de en iyi çalışan sivil toplum örgütü olduklarını ifade eden Bahri Şarlı, "Sadece faiz, kullanılan kredi meselesi değil, gerçekten TESKOMB olarak kurumsal bir güvenirlilik kazandık. Türkiye'de en iyi çalışan sivil toplum örgütü madalyasını aldık. Türkiye'de 32 tane Esnaf Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği var. Şuna inanmanızı istiyorum ki, bizim bölge birliğimiz gerek işbirliği içerisinde olduğumuz Halk Bankası nezdinde ve gerekse yine işbirliği içerisinde olduğumuz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde, bölgemizin ayrı bir yeri ve önemi var. Bunu nereden anlıyoruz? Biz ne zaman para istediysek, kooperatifin kullandığı kredi bittiği zaman hemen hesabına geliyor. Bu da kooperatiflerimizin kredi satmakta ve geri dönüşlerde ki başarısından dolayıdır. Bugün İstanbul ile Bursa Bölgesini kıyaslamak mümkün değil. İstanbul'un nüfusunu, esnaf sayısını biliyorsunuz. Biz, İstanbul bölgesiyle aynı kooperatif sayısına sahibiz. İki bölgede de 40 kooperatif var. 2012 yılı sonu itibariyle İstanbul bölgesinden tam 127 milyon lira fazla kredi kullandırmışız. Bu başarı değil midir? Bu başarının dik alası. Dolayısıyla bu çalışmalarımız, birlik beraberliğimiz, esnafımızın borcuna olan sadakati, başarıyı kendiliğinden getiriyor" diye konuştu.

 
   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler