Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

 KOOPERATİF HABERLER

 Türk Kadınlar Birliği, Türkiye'deki tek bayan Başkan olan Söğüt Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesude Tunca'yı ziyaret etti.

          Bilecik Kadınlar Birliği Derneği Başkanı Ayla Ercan ve Yönetim Kurulu üyeleri Türkiye'de tek bayan başkan olma özelliğini elinde bulunduran Söğüt Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesude Tunca'yı ziyaret ederek başarılı çalışmalarında dolayı tebrik ettiler.

         1983 yılından beri Yönetim Kurulu'nda ye alan ve eski Başkan Hüseyin Diri'nin vefatından sonra Başkan olan Mesude Tunca aynı zamanda başarılı bir iş kadını.

         Kadınların yaşamdaki yerini anlatmak ve kadının çağdaş düzeye ulaşması için her konuda yanlarında olduklarını anlatmak adına dört yıl önce Bilecik Şubesi açılan Türk Kadınlar Birliği Derneği, iş kadını ve Türkiye'de tek bayan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı olan Mesude Tunca'yı ziyaret ederek yanlarında oldukları belirtip destek verdiler.
         Dernek Başkanı Ayla Ercan ve Yönetim Kurulu üyeleri çalışmaları hakkında bilgi verirken, Başkan Mesude Tunca ile de bilgi alış verişinde bulundular. 1980 yılından beri esnaf, 1983'ten sonra da kooperatifte (TESKOMB) üye, başkan yardımcısı ve 2 aya yakın bir süreden beri de başkan olarak görev yapan Mesude Tunca, kooperatif hakkında bilgi verirken; Vizyonlarının değişime ve
dönüşüme uyum sağlayan güçlü bir esnaf ve sanatkar kesimini yaratmak, ekonomiye katkıyı arttırmak ve rekabet gücünü oluşturmak olduğunu söyledi. Tunca, ziyaret esnasında gazetemize yaptığı açıklamalarında şu görüşlere yer verdi.
         “491 meslek dalına hizmet veren kooperatiflerimiz çalışanları ve aileleri ile birlikte ülkemizin neredeyse 1/4'ünü oluşturmaktadır. 2008 ve 2010 yılları arasında 380.000 esnaf ve sanatkar işletmesi açılmıştır. Yaratılan katma değer büyüktür. Hiçbir işletme bu alanı yaratamamıştır. Küresel kriz, ülkeleri etkisi altına alırken , bizim esnaf ve sanatkarlarımızı da olumsuz etkilemiştir.
          Tüketimin azalması sonucunda daralan iş hacmi, esnafın işyerini ayakta tutmasını imkansız hale getirecek boyuta ulaşmıştır. Bunun örneği ödenemeyen vergi ve sigorta borçlarıdır. Uygun ve ucuz kredilerimizin olmasına rağmen kredi sicilinin bozuk olmasından dolayı kefil bulmakta zorlanan ortaklarımız bir kez daha mağdur olmaktadır. Vizyonumuz yine de değişime ve dönüşüme uyum sağlayan güçlü bir esnaf ve sanatkar kesimini yaratmak, ekonomiye katkıyı arttırmak ve rekabet gücünü oluşturmaktır. 3113 esnaf ve sanatkar odası-82 birlik- 13 federasyon ile Türkiye'nin en örgütlü ağına sahiptir. TESK üyesi olduğu uluslararası (UEAPME - IACME) düzenli görüşmeler yapmakta ve küçük işletme boyutunda AB üyelik süreci uyum çalışmalarına katılım sağlanmaktadır. Ülkemizde 167.881 kadın girişimci bulunmaktadır. Bunun için kadınların sahip oldukları yetenek ve fikirlerinin hayata geçirilmesine ihtiyaç vardır. Kadınlarımızın 1.2 si işveren %13 kendi işine sahiptir. Toplam çalışanların da %25'ini oluşturmaktadır.”
          Söğüt'ün tarihi mekanlarını ve eski Söğüt Evleri'ni ve bazı mesire yerlerini birlikte gezdikten sonra ziyaret sona erdi.

 

   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler